Pompy ciepła – dobór, jak wybrać najlepsze urządzenie

Gdy planujesz montaż nowoczesnego systemu grzewczego, jakim jest pompa ciepła, to na pewno zapoznasz się z ofertą producentów tego rodzaju urządzeń grzewczych, porównujesz parametry i cechy. Jednak dobór pompy ciepła należy pozostawić fachowcom zajmującym się tym – instalatorom, którzy opierają się na uzyskanych informacjach i dobierają pompę ciepła o parametrach najbardziej odpowiadającym potrzebom inwestorów oraz parametrom technicznym budynku. Zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła, to powinieneś odpowiedzieć sobie na pytania: czy pompa ciepła będzie jedynym źródłem ciepła w domu? Czy ma tylko ogrzewać budynek, czy jeszcze podgrzewać wodę użytkową? Czy oprócz systemu ogrzewania ma również ochłodzić w letnie upalne dni? Dobór pompy ciepła do starego domu czy nowego budynku? Gdy poznasz już odpowiedzi na te wszystkie pytania, to powinieneś rozważyć kolejne kwestie, jakimi są: wielkość działki czy zasobność portfela (oczywiście na instalację pompy ciepła możesz otrzymać dofinasowanie).

Dobór pompy ciepła – kryteria

Jeśli urządzenie nie będzie grzało tylko wody, lecz przede wszystkim ogrzewało budynek, to bardzo ważny jest wybór dolnego źródła ciepła, z którego urządzenie pobiera energię. Niestety niewiele jest posesji z dostępem do wód gruntowych lub powierzchniowych, dlatego ten rodzaj urządzeń jest wybierany bardzo rzadko. Gdy działka ma dużą powierzchnię, to można rozważyć montaż gruntowej pompy ciepła. Jeśli masz działkę o niewielkiej powierzchni, to możesz rozważyć zakup gruntowej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem. Oczywiście na dobór pompy ciepła https://duneko.pl/dobor-pompy-ciepla/ ma wpływ cena urządzenia. Gdy ograniczeniem są kwestie finansowe lub zapotrzebowanie na ciepłą wodę w budynku nie jest duże albo pompa ciepła ma być tylko urządzeniem wspomagającym, to najczęstszym wyborem jest powietrzna pompa ciepła. Są to jednak ogólne kryteria, które należy traktować wyłącznie jako punkt wyjściowy.

Pompa ciepła – dobór do budynku

Inwestorzy planujący zakup pompy ciepła w pierwszej kolejności porównując współczynniki COP w tych urządzeniach. Parametr ten jest zmienny i zależy od wielu czynników. Pamiętaj, że parametr ten ulega zmianie podczas pracy urządzenia w warunkach domowych, dlatego porównywanie współczynnika COP często nie jest miarodajną informacją. Drugim ważnym czynnikiem podczas wyboru pompy ciepła jest powierzchnia budynku. Jednak te dwie informacje nie są wystarczające, aby pompa ciepła działa efektywnie, to jej wybór należy powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi, który dobierze urządzenie na podstawie audyty energetycznego.

Dobór pompy ciepła w myśl nowych przepisów

Jeśli nie chcesz brać na siebie dodatkowych obowiązków wynikających z tzw. Ustawy f-gazowej, to wybierz urządzenie mające mniej niż 5 ton ekwiwalentu CO2 w przypadku pomp ciepła typu split oraz nie więcej niż 10 ton ekwiwalentu CO2 w przypadku pomp monoblock. Dzięki temu nie musisz rejestrować ich w krajowym rejestrze, nie będą również wymagały corocznych przeglądów szczelności.